Leading Wholesale Trader of iru-pro-r-h/ nuteral displacement relay c&s make from Noida.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Protection Relay |
| Current Rating | 5A |
| Coil Voltage | 230 V AC |
| Contact Current | 5 A |
| Parts | Nuteral displacement relay |
| Contact Configuration | 2 C/O |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | C&S |
| Model Name/Number | IRU-PRO-R-H |
| Usage/Application | Nuteral Displacement Relay |
| Channels | 3P |
| Color | whit and blue |
| Power | 20-250V AC/DC |
| Material | protection relay C&S make |
| Indicator LED | Yes |
| Shape | Horizontal |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Size | 160mm×80mm |
| Country Of Origin | India |
| Warranty | 1 Years |
| Application | Panel, HVAC, Power System, Automation |
| Coil Resistance | 110 vdc |
| Stroke | ready stock |
| Phase | 1, phase |
| Operating Temp. | 24vdc |
| Design | c&S make |
| Part Number | IRU-PRO-R-H |
| Power Ratings | 250v |
| Relay Current | 18-250V |
| Timer Function | 10s |
| Relay Terminals | 12 |
C&S make IRU-PRO-R-H Relay Zero seq. Over Voltage ANSI Code 59N
G Goyal (Director)
Delight Techniks
Ground Floor, C-39, Sector-34
Noida - 201301, Gautam Buddha Nagar, Uttar Pradesh, India